Hlavní program 3. 10. 2023

Letošní festival se nově konal v prostorách Univerzitní knihovny Ostravské univerzity na ulici Bráfova 1182/3.

Všech 10 zapojených knihoven se sešlo na 1 místě.

9.00-18.00
Celodenní aktivity

Během celého dne je pro malé i velké návštěvníky připravena celá řada aktivit. Knihovny ukáží návštěvníkům, co vše mohou nabídnout, i to, čím se od sebe vzájemně liší.

Na stáncích 10 zapojených knihoven budou k dispozici soutěžní úkoly, ukázky zajímavých publikací či netradičních služeb, pozvánky na připravované akce atd. Dětská zóna nabídne kreativní dílničky pro nejmenší, starší děti zase budou moci vyzkoušet virtuální realitu.

V průběhu celého festivalu budou mít zájemci možnost sbírat samolepkové hvězdy, a tak se zapojit do festivalové hry o ceny. 


14.30, 15.30, 16.30
Exkurze v Univerzitní knihovně Ostravské univerzity

Komentované prohlídky hostitelské knihovny letošního ročníku Festivalu ostravských knihoven. 

10.00-10.45
Slavnostní zahájení festivalu se Zdeňkem Chlopčíkem

Festival oficiálně odstartuje ambasador letošního ročníku Zdeněk Chlopčík, který není jen známým tanečníkem, ale i vášnivým čtenářem. Často je vídán s knihou v ruce, zároveň má však také zkušenost z druhé strany jako autor knihy. To vše bude tématem povídání s první hvězdou letošního festivalu.

14.00-14.45
Horor v ostravské literatuře aneb za hvězdami ostravského literárního braku
Petr Ligocký

Ostrava se brzy po objevení uhlí stala místem připomínajícím kulisy hororového filmu. Těžký, nepropustný vzduch zkažený rozličnými průmyslovými výpary, temné hory hald na obzoru a místo řeky stoka, vedoucí až k děsivým ruinám dříve tak velkolepého zámku. Děsivější než všechny tyto kulisy dohromady byla však mnohdy krutá každodenní realita, již zdejší obyvatelé zažívali. Posluchači se během přednášky seznámí s historií předválečných ostravských hororových braků i s díly nejmladší generace hororových spisovatelů. 


15.00-15.45
Umělá inteligence - hvězda budoucnosti?

Jakub Maruš

Co je to umělá inteligence a jak ChatGPT nebo Midjourney mění dnešní svět? Co vlastně umí, co (ještě?) neumí a opravdu se učí podobně jako lidé? Jak můžeme umělou inteligenci využívat, a k čemu se nehodí? A na co si dávat pozor, ať už z pohledu etiky, nebo bezpečnosti a soukromí. Ve stručném uvedení do tématu se vyhneme abstraktním teoriím a zaměříme se na to, co lze prakticky využít. 


16.30-17.30

Černá kostka, černá hvězda Ostravy 
Andrej Harmečko

Dlouho připravovaný projekt novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě se blíží k realizaci. Co vše nabídne Černá kostka? Jaké nové služby, prostory či aktivity bude poskytovat? Proč nese projekt podtitul "centrum digitalizace, vědy a inovací"? A kdy se můžeme těšit na otevření Černé kostky? To vše se dozvíte na přednášce Andreje Harmečka.